CategoriesBlog

Jakie ochronniki słuchu dla niemowlaka?

Z hałasem mamy do styczność w wielu sytuacjach, zarówno w domu, jak i na ulicach. Ma on szczególnie niekorzystny wpływ na funkcjonowanie słuchu u niemowląt oraz dzieci.

Dlaczego ochrona słuchu u niemowląt jest tak istotna?

Maluchy są bardzo narażone na działanie hałasu. Im dziecko jest mniejsze, tym jego słuch jest bardziej wrażliwy. Nie są u nich jeszcze rozbudowane w aż tak dużym stopniu mechanizmy obronne, jak to jest u dorosłego człowieka.

Kształtowanie narządu słuchu kończy się już w 21. tygodniu ciąży. Wiele przyszłym mam zauważa, że gdy znajdują się w głośnym pomieszczeniu, dzieci będące jeszcze w brzuchu, zaczynają reagować z dużym niepokojem.

Zaraz po urodzeniu, noworodki są bardzo wrażliwe na zbyt głośne dźwięki, ze względu na jeszcze nierozwinięte mechanizmy ochronne przed hałasem. Nie warto kupować najmłodszym dzieciom wydających ostre dźwięki zabawek.

Kiedy warto zastosować ochronniki słuchu u niemowlaka?

Dostępne w ofercie wielu producentów ochronniki słuchu dla niemowląt pozwalają zmniejszyć ryzyko uszkodzenia słuchu wywołanego nadmiernym hałasem. Słuchawki warto stosować w wielu różnych sytuacjach, gdzie występuje potencjalne zagrożenie wystąpienia wysokiego poziomu hałasu.

Słuchawki wygłuszające pozwalają ochronić słuch dziecka przed drażliwymi bodźcami zewnętrznymi. W wielu przypadkach stanowią nieocenioną pomoc, szczególnie, gdy maluch jest niespokojny. Zmniejszając natężenie hałasu, ograniczyć można jego negatywny wpływ na zdolność uczenia się i funkcjonowania.

Użytkowanie ochronników słuchu u niemowląt jest jak najbardziej wskazane i warto o to zadbać, w celu zabezpieczenia przewodu słuchowego przed uszkodzeniem. Szczególnie jest to polecane w trakcie:

  • imprez plenerowych – doskonale tłumią głośną muzykę. Przydadzą się także w noc sylwestrową, gdy wszechobecne są wystrzały fajerwerków;
  • wesel oraz ślubów – występuje w ich trakcie hałas o dużym natężeniu: krzyki gości, głośna muzyka;
  • meczów – chętnie korzystają z nich rodzice uwielbiający sport i chcący uczestniczyć w rozgrywkach wraz z dzieckiem;
  • podróży – dźwięk startującego samolotu słyszany podczas przebywania na pokładzie może wynieść nawet 105 dB. Ekstremalnie głośny dźwięk jest bardzo nieprzyjemny, a w szczególności dla niemowląt;
  • remontu – głośne prace budowlane mogą przeszkadzać maluchowi, a słuchawki ochronią go przed niepokojem.

Cechy, jakie powinny mieć ochronniki słuchu dla niemowląt

Należy wybrać model wygodny dla dziecka. Nie mogą uciskać i wywoływać dyskomfortu. Mają uspokoić niemowlę, a nie wprowadzić je w stan rozdrażnienia. Istotne jest zastosowanie przy produkcji wysokiej jakości, delikatnych dla skóry materiałów. Miękka membrana zapewni odpowiedni komfort użytkowania przez dłuższy czas.

Bardzo ważny jest odpowiedni stopień wygłuszenia, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie ochronników dla niemowląt. Solidne modele oferują tłumienie hałasu na poziomie 30 dB. Należy również zwrócić uwagę, czy producent otrzymał na produkowane modele odpowiednie certyfikaty CE. Jest to gwarancja bezpieczeństwa.

Słuchawki wygłuszające dla niemowląt są dostępne w różnych cenach, ale nie ona jest najważniejsza. Lepiej zapłacić więcej, a mieć pewność pełnej ochrony słuchu dziecka przed uszkodzeniem.

Ochronniki słuchu dla niemowląt – podsumowanie

Funkcjonalne, bezpieczne i wygodne ochronniki słuchu dla niemowląt zapewniają najwyższy stopień ochrony przed nadmiernym hałasem. Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych oraz rozmiarach, dlatego można w pełni dopasować je do potrzeb dziecka, dla uzyskania maksymalnego komfortu oraz ochrony.