CategoriesBlog

Jak chronić słuch dziecka na koncercie lub w samolocie?

Hałas otacza nas z wielu stron. Jego negatywne oddziaływanie jest szczególnie groźne dla dzieci. Szkodliwa jest głośna muzyka, remont, dźwięki dobiegające z ulicy, a także startujący samolot. Jak chronić słuch dziecka? Pomoce są słuchawki wygłuszające oraz zatyczki do uszu dostępne w ofercie wielu producentów, m.in. 3M / Moldex / UVEX.

Po co stosować ochraniacze słuchu dla dzieci?

Zatyczki do uszu dostępne w wielu różnych wariantach nie tylko dają efekt wygłuszający, ale również zapewniają dziecku spokój. Zmysły maluchów są znacznie bardziej czułe niż dorosłych. Warto unikać niepotrzebnego stresu i zastosować u dziecka słuchawki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby poziom hałasu w dzień nie przekraczał 50 decybeli. Warto wiedzieć, że pracujący odkurzacz może emitować hałas na poziomie 70 dB. Powinno to dać do myślenia rodzicom.

Małe dzieci słyszą nie tylko uszami, ale również całym swoim ciałem. Na koncercie pojawia się tzw. dudnienie w brzuchu. Jest to rezonowanie ciała pod wpływem drgań dźwięku. Dziecko odczuwa to jeszcze bardziej. Może spotęgować to niepokój u malucha. Oczywiście zauważyć można, że najmłodsi są w stanie zasnąć w każdych warunkach, ale często wynika to z wyczerpania i przebywania w niekorzystnych dla nich warunkach. Szczególnie ważne jest, aby dziecko odciąć od tych negatywnych konsekwencji, jednocześnie bez rezygnowania z własnych przyjemności.

Ochrona słuchu dziecka na imprezach masowych

Mnóstwo ludzi, nagłośnienie, wszechogarniający hałas. Są to realia obowiązujące na koncertach, festynach, meczach. Z jednej strony to właśnie muzyka generuje największy hałas, ale z drugiej strony również tłum ludzi dokłada swoje. Słuchawki są w stanie zredukować poziom niebezpiecznych dźwięków, a dziecko nawet w tak dużym tłumie będzie mogło się wyciszyć.

Ochrona słuchu dziecka w samolocie

Podróżowanie z dzieckiem nie musi być ani kłopotliwe, ani szkodliwe. Wystarczy odpowiednio przygotować się do podróży. Dźwięk startującego samolotu słyszany podczas przebywania na pokładzie może wynieść nawet 105 dB.

Ekstremalnie głośny dźwięk jest bardzo nieprzyjemny, może wywołać u dziecka odczucia bólowe, płacz oraz niepokój. Aby tego uniknąć, na czas startu oraz lądowania, gdy znacząco zmienia się ciśnienie, na uszach malucha powinny znajdować się wysokiej jakości słuchawki. Można założyć je dziecku również na lotnisku, gdzie w okresie wakacyjnym jest naprawdę bardzo duży harmider.

Od jakiego wieku warto stosować zabezpieczenia słuchu dziecka?

Nie ma żadnych przeszkód, aby stosować słuchawki wygłuszające oraz wszelkiego typu zabezpieczenia słuchu od samego początku życia dziecka. Należy oczywiście zachować szczególną ostrożność, nie jest zalecane zabieranie noworodków na głośne koncerty. Mniej więcej od 3 miesiąca życia można jednak stosować popularne ochronniku słuchu w trakcie podróży samolotem lub w wyjątkowo niekorzystnym środowisku.

Warto wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, ponieważ szczególnie u najmłodszych pociech skóra jest bardzo delikatna. Nie należy doprowadzić do sytuacji, w której ulegnie podrażnieniu.

Ochrona słuchu dziecka – podsumowanie

Zatyczki do uszu oraz ochronniki słuchu dla dzieci tworzone są zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa. Do ich produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości materiały. Bezpiecznie można wykorzystać je na koncercie lub podczas podróży samolotem. Chronią dziecko nad głośną muzyką czy nieprzyjemnymi odczuciami wynikającymi ze startu samolotu.