Wiele osób marzy o tym, aby pracować na lotnisku oraz w przestworzach. Zawód kontrolera lotów, pilota, stewardesy czy pracownika lotniska nie należą jednak do najłatwiejszych. Praca w tak hałaśliwym miejscu, jakim jest lotnisko, wymaga właściwego zadbania o słuch. Można to zrobić z pomocą ochronników.
Uciążliwy hałas oraz głośne otoczenie to czynniki, które negatywnie wpływają na komfort pracy, ale również na jakość słuchu. Aby pracownik lotniska mógł odseparować się od szkodliwych dźwięków, powinien nosić ochronniki słuchu.
Kiedy należy stosować ochronniki słuchu?
Ochronniki słuchu są zalecane w miejscach pracy, gdzie natężenie hałasu przekracza dopuszczalne przez BHP normy. Praca w uciążliwym środowisku jest o wiele przyjemniejsza i mniej szkodliwa, gdy na uszach znajdują się ochronniki słuchu. Wykorzystuje się je powszechnie na lotniskach, ale także w zakładach produkcyjnych oraz przemysłowych.
Na jakie ochronniki słuchu warto się zdecydować?
Wybór odpowiednich ochronników słuchu jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim należy zdecydować się na model zaprojektowany zgodnie z atestami i wymaganiami, a takie właśnie propozycje dostępne są w naszej ofercie. Produkowane są przez renomowane marki takie jak 3M, Moldex czy uvex. Modele przystosowane są do profesjonalnego zastosowania, gdy konieczne jest wykonywanie obowiązków zawodowych w głośnym środowisku. Wyróżniają się wysokim poziomem tłumienia.
Jeżeli zależy Ci na osiągnięciu maksymalnego komfortu, przy decydowaniu się na konkretny model, zwróć uwagę na następujące czynniki:
- kształt i rodzaj produktu,
- moc tłumienia,
- rozmiar,
- wagę produktu,
- higienę i konserwację.
Ochronniki słuchu pasywne i aktywne – które lepsze?
Oba warianty różnią się sposobem redukcji hałasu. Ochronniki pasywne nie są wyposażone w elektronikę, dlatego po założeniu tłumią wszystkie dźwięki docierające z otoczenia. W przypadku modeli aktywnych, można swobodnie prowadzić rozmowę bez ich ściągania.
Zarówno ochronniki pasywne, jak i aktywne doskonale sprawdzą się na płycie lotniska. Przewagą modeli tradycyjnych jest lekkość, jak i niska cena. Są również mniej podatne na działanie kurzu oraz pyłu. Jeżeli jednak chcesz być w stałym kontakcie ze współpracownikami, bez narażania swojego słuchu na uszkodzenie poprzez konieczność ściągania ochraniaczy z uszu w trakcie rozmowy, lepiej zainwestować w model aktywny.
Ochronniki słuchu na lotnisko – podsumowanie
Ochronniki słuchu bardzo skutecznie chronią słuch użytkownika. Zapewniają przy tym wysoki komfort pracy i skuteczne odseparowanie się od głośnego, szkodliwego środowiska. Na rynku dostępny jest szeroki wybór specjalistycznych modeli, a część z nich znajdziesz w naszej ofercie.
To od Ciebie zależy, czy postawisz na ochronniki słuchu aktywne czy pasywne, określony kształt czy moc tłumienia. Wytrzymałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów ochraniacze sprawią, że praca na lotnisku w bezpośrednim sąsiedztwie samolotów nie będzie miała negatywnego wpływu na Twoje zdrowie.